Skautská bedna je základní vybavení, které s sebou každý skaut a skautka potřebuje na tábor.

Následující řádky berte prosím jako doporučení a více jak dvacetileté zkušenosti s bednami v našem středisku.bedna1 Bedna na černobílém obrázku vpravo je z roku 1993 a slouží úspěšně doposud.

Šikovní tatínci zvládnou bednu svému dítku vyrobit sami. Další (celkem úspěšnou) variantou je zeptat se vedoucího oddílu na možnost koupit bednu od bývalých členů. Poslední variantou je si ji na zakázku nechat vyrobit – buď máte nějakého známého truhláře nebo se prosím informujte u vedení střediska či oddílu.

Bedna je vyrobena obvykle ze dřeva nebo materiálu na bázi dřeva (lamino, dřevotříska atp. – bohužel jsou ale těžší). Doporučujeme prkénka.

Přední díl je sklopný (na pantech) do vodorovné polohy (kde ho udržují řetízky nebo provázky). Uvnitř je v polovině jedna polička přes celou bednu.

Na bocích jsou ucha pro přenášení – taková, aby moc nevyčnívala z rozměrů bedny – bedna2při převozu se bedny stohují. Osvědčila se sklopná kovová nebo jakákoliv jiná „krátká“ a „držící tvar“. Představte si, že bednu nesou dva lidé, z každé strany jeden. Při nevhodných držadlech si budete dřít klouby na prstech ruky o boční stranu bedny.

Z přední strany je pak petlice se zámkem, který visí na přední straně (ne nahoře). Zámek je zde jen kvůli dopravě – aby se bedna náhodou neotevřela. Není moc příjemné sbírat si své věci z korby nákladního auta nebo chodníku při nakládání. Každý tábor minimálně jednu bednu vysypeme, protože nemá petlici nebo zámek. Na táboře obvykle bedna zůstává zajištěná pouze otevřeným zámkem, není důvod jí zamykat – dvacetkrát denně ji odemykat a zamykat celkem zdržuje od běžného programu a ztrátu klíče jsme se pomocí pilky na železo také naučili řešit.

Zespodu bedny jsou příčně svlaky o výšce cca 2 cm, opět kvůli stohování a možnosti otevřít petlici.

Vnější rozměry bedny (bez svlaků a držadel) jsou 600 mm x 400 mm x 400 mm (viz. následující nákres).

bedna3