Co umí?

Vyhledávání

Ve Skautské galerii je možné velmi pohodlně vyhledávat, protože více jak 2/3 fotografií je popsaných, tzn. víme, co se na nich dělo a hlavně kdo na nich je. Ta velká přidaná hodnota je hlavně u hromadných fotografií.

Jak je z obrázku vlevo vidět, vyhledávat lze ve všech dostupných textových informacích, které o fotografii máme.

Vyhledávání je nastaveno tak, že:
– mu nezáleží na velikosti písmen, háčcích a čárkách (Žáža = zaZá),
– stačí mu jen část slova,
– pokud něco vyhledáte, a pak znovu hledáte, bude vyhledávat jen ve výsledcích posledního hledání,
– mezeru považuje za A (Káťa Šárka = najde všechny fotky, kde jsou spolu Káťa a Šárka – viz druhý obrázek a mnoho hromadných fotografií jako výsledek takového vyhledávání).

Zkus tedy najít sebe nebo své děti. 🙂

 

GPS souřadnice

Když už víme, co se na fotografii dělo a kdo na ní je, byla by škoda nevědět, kde se to konalo!

Pokud to víme, tak jsme fotografiím přiřadili GPS souřadnice. Proto má nyní cca 80 % fotek již svoje souřadnice a další označené fotografie přibývají.

Funkce umí také zobrazit na mapě všechny fotografie z jedné akce. Kliknutím na značku se Ti zobrazí konkrétní fotka i s popiskem. Když se po výpravě podíváš do Skautské galerie, můžeš pohodlně podle značek sledovat, kudy jste šli.

Odkaz na mapu (Ukázat polohu fotografie na Google Map) nalezneš vždy pod fotografií nebo pod poslední fotkou v albu. Přepínat lze mezi silniční a leteckou mapou.

 

Tagy/štítky

Tagy představují další silnou stránku Skautské galerie a doplňují význam popisků. V kombinaci s vyhledáváním jde o jednoduchý a efektivní nástroj, jak najít, co potřebuji.

Fotografie vlevo má popisek: “Blešák připravuje cibulku na míchaná vajíčka – snídani šampionů” a přiřazený tag “jídlo”. Jídlo zobecňuje snídani – stejně tak se do tohoto tagu vejde večeře, oběd, prostě cokoliv společného s jídlem. Lépe se tedy bude podle tohoto označení vyhledávat jídlo, které není zmíněné v popisku. Například fotografii s ingrediencemi na guláš a popiskem “A jdeme na to” bychom našli jen těžko.

Další velké tajemství je zakopané v již zmiňovaném vyhledávání. Lze totiž kombinovat vyhledávání v popiscích a štítcích. “Blešák jídlo” (bez uvozovek) nalezne všechny fotky Blešáka s jídlem. 🙂

Používané tagy najdeš pod každou fotografií a souhrnně pak ve spodní části úvodní stránky Skautské galerie. Čím větší velikost písma tagu, tím větší počet výskytů.

 

Oblíbené fotografie a akceSkautská galerie umožňuje přidat fotografie nebo celé akce do Oblíbených. Funguje to podobně jako třeba v internetovém prohlížeči – Záložky, Oblíbené atp. – uložíš si je a pak k nim lze přistupovat z jednoho místa.

Pod každou fotografií je tlačítko “Přidat k Oblíbeným”. Na prvním obrázku je vidět fotografie již přidána do Oblíbených (text tlačítka se změní na “Odebrat z Oblíbených”) a komu se fotografie líbí. Podobně to funguje i s celým albem akce.

Po přidání první fotografie nebo alba se v horním menu objeví nová stránka – “Moje Oblíbené” (viz druhý obrázek). Na ní jsou zobrazeny všechny přidané fotografie a alba akcí (viz třetí obrázek). Tuto stránku vidí pouze její autor, ostatní vidí jméno u konkrétní fotografie (viz první obrázek).

Skautská galerie ještě umí další dvě věci, které v tuto chvíli nejsou povoleny: vytvářet skupiny Oblíbených (při větším počtu fotek je umožňuje třídit, opět obdobně jako v internetovém prohlížeči) a publikovat své oblíbené fotografie jako další album akce (hodí se pro sdílení výběru např. pro promítání).

 

Komentáře

Tahle funkce nejspíš nepotřebuje velké představování. Pod každou fotografií a albem akce je odkaz na komentáře – text je různý podle počtu již přidaných komentářů (Žádné komentáře, 1 komentář,…). Po kliknutí se rozbalí další kousek stránky. V levé části jsou předvyplněné údaje o přihlášeném uživateli a místo pro text nového komentáře, v pravé části se pak zobrazují již přidané komentáře.

 

Hodnocení fotografií

Původně jsem chtěl u tohoto bodu použít nejlépe a nejvíce hodnocenou fotografii ve Skautské galerii, ale myslím, že by Káťa nebyla ráda, aby zde byla její fotka v plavkách.

Fotografie lze hodnotit hvězdičkami (po půlkách) – čím více hvězdiček, tím lépe. Hlasovat lze jednou u každé fotografie. Hodnocení již pak nelze měnit.

 

Stažení fotografie v lepší kvalitě, zobrazení informací o fotografii

Takhle vypadají kompletní informace pod fotografií – popisek fotky, upřesnění (většinou jména lidí na fotce), informace o fotografii (tzv. EXIF), štítek a odkaz ke stažení. Po kliknutí na odkaz se fotografie zobrazí v plné velikosti. Pravým tlačítkem myši ji lze uložit (Uložit obrázek jako). Fotografie má cca 4 MPx (delší strana 2496 px). Pokud potřebuješ více, ozvi se mi.