100 let republiky

I naše středisko si o minulém víkendu připomnělo výročí 100 let od založení Československé republiky. Oslavy jsme chystali ve spolupráci s městem Žamberk, podíleli jsme se zvláště na sobotní část, která byla zahájena u skautské Lípy svobody na Knopově náměstí. Při pietním aktu tam zazněla skautská i česká hymna, k tomu navíc tři písničky v podání skautů a skautek, jednou z nich byla i Masarykova oblíbená Ach synku, synku.

U lípy se sešlo zhruba 150 lidí, kteří v průběhu aktu vyslechli také tři proslovy – proslov starosty města, Robinův proslov o historii českého skautingu a Šárčin o jeho současnosti. Následně se za doprovodu orchestru ZUŠ účastníci přesunuli do Vojáčkových sadů u pošty, kde byly položeny květiny u pomníku Bedřicha Havleny a u Pomníku padlých. Společně jsme zde pak zasadili lípu – symbolicky mohl každý přihodit hlínu k jejím kořenům.

V neděli oslavy pokračovaly na Masarykově náměstí, tady jsme za naše skautské středisko v rámci pietního aktu položili květiny k Masarykově pomníku a malým i velkým návštěvníkům oslav jsme rozdávali trikoloru na klopu.

Myslím, že oslavy 100 let republiky se v Žamberku i přes špatné počasí vydařily a velké díky patří všem, kdo se podíleli na jejich přípravě.

 

Fotky z pietního aktu u Lípy svobody:

Latest posts by Šárka Kladivová (see all)

Mohlo by se vám líbit...